8 Mart 2009 Pazar

Tez Vakitte Bit E mi!

Tez yazmanın (aslında yazamamanın) ne illet bir şey olduğunu öğreniyor bugünlerde soldansay! "İçindekiler kısmını yazsam gerisi çorap söküğü gibi gelecek" diyenlerden o da.. İleri de bu yazıma bakıp; "Vay be o zaman daha tek sayfa yazmamıştım(/k)" diyeceğim. Beş yıl çok hızlı geçti; toplamda 25 yıl yaşadığım göz önünde bulundurulursa uzun bir süre ama hani eskilerin "Aha buraların tümü tarlaydı bir zamanlar" deyişleri gibi daha dün gibi geliyor 8 Eylül 2003 Sakaryası.. Hava çok ama çok sıcaktı; kayıt günüydü. İlk günden gitarını kapıp ortam yapıp ev arkadaşı arayan vardı ya ahahah.. Velhasılı zamanın kıymetini bilmek lazım. Uykuyu bile kaliteli yaşamak için uzun tutmayacaksın; 6-7 saat kesinlikle normal olanı. Burdan "Second Life" oyuncusuna (!) seslenilir! :P Neyse deyip diğer konuya atlayalım,

.. Susam Sokağı izlerdik ya eskiden, belgeseller izlerdik ya daha minikken ayaklarımız. Değişen her şeye ayak uydurmamak lazım belki de. Kurabiye canavarının ya da Kırpık'ın, (her şeyi tamir edebildiği için sinir olduğum) Tahsin Usta'nın yerini Pokemonlar, Beybladeler almamalıydı. Ya da haftasonları izlediğimiz sabah doğa belgesellerinin yerini pembe diziler almasaydı daha iyi olurdu sanki. Süper Baba, Bizimkiler gibi aile dizilerinin yerini de Deli Yürek, Kurtlar Vadisi (evet bunu benden duyuyorsunuz) gibi vurdulu kırdılı diziler ya da cebinde beş kuruş parası olmayan insanlara Ağa hayatlarını anlatan ve insanları kitap okumaktan bile alıkoyan bu tür romanımsı/romanlardan devşirilen diziler almasaydı daha iyi olurdu sanki. Bir Kelime Bir İşlem'in yerini BBG, İzdivaç gibi yarışmalar almasaydı değil mi.. gibi gibi. İnsanlar bilinçlendirilecek, kitaplar yakılmayacaktı; simgeler üzerinden siyasi kişiliğim bu deyip at gözlüğüyleymiş gibi tek taraflı bakılmayacaktı. Medya.. İnsanlar tek gazete değil karşıt görüşlü gazeteleri, yayınları alıp kendi sentezini yaratacaktı. Ama olmadı, izin vermediler. İşlerine geldi mi 28 Şubat darbecilerini sözde mahkemelerde yargılayanlar, 27 Mayıs'ı, 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü unutmayacaklardı, "Hepsi yargılanmalıdır" diyeceklerdi. Ama olmadı, beyinleri yıkandı. İktidarım dediği parti, "meydanları dolduramadığı zamanlarda" photoshop üstadı oldu.

8 yorum:

taner dedi ki...

galemine gurban olam tez de biter vakitte biter ama ondan sonrası önemli ondan sonra yaşayacaklarımız ve de yaşayamayacaklarımız önemli.. (sabahın köründe istanbul manzarasına karşı sıra bekleyişler ya da şuanki karşıma geçenlere sıra bekletişler) tarzı... umarım açıklayıcı olmuştur..

Can dedi ki...

"vallahi zoraki olmasa çok eğlenceli bir şey bu tez"
söylenmiş en dandik yalanlardan biriymiş.
senden önce o biter inşallah :)


o sokaktan otoban geçti soldansay. mahalleyi komple yıktılar!

soldansay dedi ki...

[]taner atar sever atar: o kadar güzel özetlemişsin ki olayı; sıra beklemek ya da bekleyenleri kabul etmek. Bu şey gibi olmuş tanorum; ‘iş sizi değil; siz işi seçin!’.. seninle o soğukta sabahın en erken saatlerinde sıra da bekledik; 279 kişilik kadro için 3.000 (TV’lere göre 5.000) kişinin geldiğini de gördük. Bilirsin yıllardır çalışırım yaz ve sömestr dönemlerinde; ama bu geçmişimle gelecekteki ‘devamlı’ ama sonsuz olmayan iş hayatım çok farklı biliyorum. bilsem de yaşamak gerektiğinin farkındayım; ne diyeyim bu olacak umarım az sancılı olur piyasa kötü.

[]skull-can: yok yaw sana kim demişse iyi sallamış; bana da hep “yardıracaklar olm kan alıo bu işler” dedilerdi bak benimkiler dürüst çıktı :) ama ben bitmeden o bitecek umarım
(bkz: tez’ek)

Paralı yol yapmışlardır olm orayı :F

Htc dedi ki...

ah ahh geçmiş yıllarda ben de bir tez yazdım, sundum, falan filan...zor be anne çok zorrr:D ahanda ıssız adam repliği:D

soldansay dedi ki...

[]Htc: yeni yeni başlayacağız işte; hepimizde anlaşılmayan bir rahatlık var. 11 Mayısta tezi teslim edeceiz ama daha İçindekiler bölümü hazır:D şaka maka bugün yarın derken epey zaman geçti, başlarım bugün yarın:P
ahan da gine o ıssız deliqanlı; o filme de bi ben gitmedim herhalde ii tuttu:D

Can dedi ki...

yolda ogs gişesi var mı acaba?


detay: ben de izleyemedim o filmi. repliği bilmem de "kim lan bu adam!" :D

вυя¢уηι нαтυη dedi ki...

süper baba dizisini ve susam sokagındaki minik kusunun sarı mı yoksa turuncu mu oldugunu tartıstıgımız günleri özledim..

özlemediğim tek şey tez'di örenciğilimde.hayatımın en boktan günlerine denk geldiği ve 60 saat uykusuz kaldığım o koyu kahve zamanları anımsatıor.tümden silinsin.nokta.

soldansay dedi ki...

[]skull-can: o adam "hepiniz aynısınız" reğliğine maruz kalan bir adammış baba bildigim tek sey o :F

[]burcyni hatun: kim özlemez onları, '90ları.. tez de gelir gecer; neler gecmedi:)

www.bittibitiyor.com