12 Temmuz 2008 Cumartesi

Sigara İçmeyin!

Sigaranın içinde 4.000 farklı zehirli madde var.*

*Bu maddelerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

Nikotin ve alkaloidler: Küçük dozda uyarıcı, yüksek dozda felç edici etki gösteren, aynı zamanda bağımlılık yapan bir maddedir. Solunumu ve kalbi hızlandırır, çarpıntılara neden olur.

Katran: İçerisinde çok sayıda kanser yapıcı madde vardır.

Nitrozaminler: Kanser yapıcıdır.

Arsenik: Kanser yapıcı ve ani ölümlere sebep olan çok kuvvetli zehirdir.

Polonium-209-210: Radyasyon yayması nedeniyle kanser yapıcı özelliği mevcuttur. Ayrıca vücut direncini düşürür ve hastalıklara meyili arttırır.

Kükürt: Kanser yapıcıdır. Sigara dumanının koyu rengini verir.

Karbonmonoksit: Karbonmonoksit zehirlenmelerine sebep olabilir. Kandaki oksijen miktarının azlığına bağlı olarak kansızlık belirtileri ortaya çıkarır. Kişilerde nefes darlığı, iştahsızlık, sinirlilik ve ellerde titreme gibi bulgular görülür.

Karbondioksit: Sigara içenlerin kanında içmeyenlere göre 2-15 kat daha fazladır Nefes darlığı bulgularını ortaya çıkarır.

Siyanhidrik asit: Dünyadaki kan zehirlerinin en şiddetlisidir.

Bu işin en bilindik ama gözardı edilen kısmı, bir de mantık kısmı var.. Ya bu meletin ne gibi bir faydası var bunca zararına karşılık? Yok! İçenlere (tiryaki olması şart değil, özenti sünepe de olsa aynı cevabı veriyorlar bir bilge edasıyla) sorduğumda "en başya stresi alıyor baba" diyorlar. Yok ya! Bu senin psikolojik manyaklığın olmasın babasının yavrusu? Bunun bilimsel tek açıklaması sanırım senin buna kendini inandırman olacaktır ki bunu yerine içmediğinde daha sağlıklı bir bünyeye ve vücuda sahip olacağın; ömrünün kısalmayacağı, hastalıklara karşı daha dirençli olacağına inanman daha iyi olmaz mıydı?

Ama iyi sıkıcıdır, eğlenceli olan tehlikeli olandır ha? Yok öyle değil o olay; ama sen yolunda devam et içici arkadaşım yeter ki beni zehirleme!

Bu yazı kimseye değil, herkese yazılmıştır!

Hiç yorum yok: