12 Mart 2008 Çarşamba

Yol Geçen Hanı

Genel Bilgi: Danıştay 8. Dairesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, “başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığına” ilişkin rektörlüklere gönderdiği yazıyı “genelge” olarak kabul ederek, oy birliği ile yürütmesini durdurdu.

Yorum: Sakarya Üniversitesi'nde bugün değişen bir şey yoktu. Dün olduğu gibi bugün de Türban üniversitedeydi. Danıştay'ın dudurma kararına uyan pek çok üniversitenin yanından bile geçmeyen Sakarya Üniversitesi, bilindiği gibi Türban uygulamasında izin veren ilk üniversitelerdendi (Hürriyet'e göre ilk izin veren üniversite). Şimdi bu ne? Hukuk kanadının en üstündeki 2 isimden biri olan Danıştay'ın (diğeri Yargıtay) "oybirliği" ile verdiği kararına uymayıp, YÖK Başkanı olacak insan evladının genelgesine uymak hangi hukuki anlayış ve zemine uyar?

İşte Türban'ı, insan hak ve özgürlüğünün bir gereği olarak lanse edenler, hukuki hakkımız, vs. diyenlerin aslında hukuka uymayan oldukları, hukuku değil kendi bastırılmış ihtiras ve heveslerinin kurbanı oldukları açıktır. Bakalım Anayasa Mahkemesi kararını açıkladıktan sonra da böyle keyfi davranabilecekler mi; 2001'deki olmasın ama yüzlerine bir kitapçık fırlatamasam da Anayasa Mahkemesi'nin kararını fırlatmak isterdim. Verilecek kritik kararı bekliyorum.

(bkz: hakaret içermeyen, düşünce özgürlüğüne konu olan açıklamalar) :F :W :K

Dipnot: CHP, DSP ve Bağımsız milletvekili Kamer Genç'in üniversitelerde türban yasağının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine itiraz ettiği Anayasa Mahkemesi'nin görevlendirdiği Heyet, seçimlerden önce Gül'ün cumhurbaşkanlığını engelleyen '367 kararı'na imza attı.

1 yorum:

triancula dedi ki...

umutlu olmak gerek. hadi bakalım kolay gelsin.