24 Ocak 2008 Perşembe

bu halde olsaydı mehter

Mehter Marşı, dünyanın en eski askeri bandosudur. Türkler milattan önce orduda takım halinde müzik aletleri çaldırırlardı. İlk yazılı Türk belgesi Göktürk kitabelerinde mehterin atası olan tuğ takımlarından bahseder.
11. Yüzyılda Kaşgarlı Mahmud'un yazdığı Divan-ı Lügat-it Türk, Hakan'ın huzurunda nevbet vurulduğunu anlatır.

Türklerin bunu bir devlet geleneği olarak 12 asırdır sürdürdüğünü ve Isık gölü kenarında kurulan ilk Türk devletinden, tarihte 16 Türk devleti olarak geçen bütün Türk devletlerine egemenlik sembolü olarak verildiğini, bugüne kadar yaşatılan bir gelenek olduğunu gösterir.
Mehter, Türklerin diğer dünya milletlerinden anlam, önem ve müzik yönünden tamamen ayrı özelliklere sahip bir müzik topluluğudur.


Mehteri hürmeten ayakta dinleyen Osman Gazi, imparatorluğun ve mehter geleneğinin gelişmesinin temellerini atmıştır. Ayakta dinleme adeti Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethine kadar devam etmiş, İstanbul'un fethinfden sonra Osmanlı imparatorluğunun yeniden yapılanması ile konumunu değiştirmiştir.

Mehter müziğinin en önemli yeri savaş alanlarıdır. Kale kuşatmalarında , meydan muharebelerinde , deniz savaşlarında mehterlerin önemi çok büyüktür. Mohaç Meydan Muharebesi'nde mehterin 500 kös ile yer aldığı , Çaldıran seferinde 300 kösün bulunduğu bilinmektedir. İstanbul'un fethinde 270 zurna, 150 boru, 300 davulun olduğu ve sayısız kösün dövüldüğü anlatılmaktadır (Kös: Savaşlarda, alaylarda at, deve veya araba üzerinde taşınan ve işaret vermek için kullanılan büyük davul). Türklere moral gücü şevk ve enerji veren bu müzik düşmanı bezdirir ve moralini bozardı. Barış zamanı hükümdarın sesi olarak belli zamanlarda nevbet vurur halkın moralini yükseltirdi.

Ve ben diyorum ki; eğer Mehter Marşı Pentagram'ın cover'ladığı bu şekliyle çalınsaydı o zamanlar ve geri vokal'deki o ses, o yüzlerce insandan oluşan Mehteran tarafından söylenilseydi, Osmanlı 3 kıtayı değil, 7 kıtayı birden fethederdi! :D

2 yorum:

_triancula_ dedi ki...

allah belamı versin hüsnü ki bu postu yazıcanı bil,oduuum :)) uleeynn, kopuşkann patatesss :)))) olum var yaaaa bugünnkü olayımı anlatamicak kadar ölüyorum yorgunlukannn çok özlicen kopmalarımızı, ben gidiyorrum beybi yaklaşık 1 gün burda olamicam. düşün tria'sız 3 gün!!!!!!! ben kendime hayal edemezken seni düşnemiyıorum.


şimdiden geçmiş olsun hocam. hadi eywallah.

alakalı yorum olarak da, sapına kadar haklısın, bana yolladığın o verisyon zaten en gaz şarkılar listeme 4 numaradan giriş yaptıysa (olum evet kılım var mısın yok musun- varım uleeeyn :p)daha nolsun, kuzenim ayılıp bayılmakta zatee, ayrıca bence ,hani diyolar ya italyanlar türk aslından mı değil mi falan, bence bu gazla dediğin gibi hepsinin anası bizim analarımz olurdu valla bir türk tüm dünyaya bedel, tüm dünya ir türk..

aaaaaaaaammaaaaaaaaaaan kuramadım cümleyi, o derece ölüyorum yorgunluktan

hadi kaçanzi, ellerinden öpenzi, nede olsanzi, sen benim abimzi, ahan da ahan da kopanzi

kusuyorummmmmmmmmmmmm biri beni durdursun ve mümkünse bu gene ben olmiiiiiiimmm

hocaaaaaaaaaaa sıçtım postunaa :pp soori seeemss tooo beee thhhee harrdessttt wıooordd


not: çok özlicen ve arican konusunda ciddi şüphelerim var.
not 2:bu bir elveda yaran postudur, yarmayanı da yarıldı, karnıyarık oldu, en sevdiğim yemektir, yemekle meşgulüm.
not 3. bana dikşın dikşın yap, içmedeim, yoooaaak sarhoş deeilim, çoook sıkıcıyım beeee...

ahan da ben de buna da koparım. da da da da -dan sonraa :pp


tamam tamam sustum :)))

[bu postu da alırım ben, benim blogun tam ortasına yapıştırırım (kafiye olsun diye) len! :))))

bye byeee hocaaaaaaaaaaaaaaaaaam :))

soldansay dedi ki...

[]_triancula_: ulaaaaaaaaaaan nereye gidion triaaaa :F yawrum ben seni özlemez miyim nie öle şüphelerin var?! (bkz: 1 madde) Olum sen diosun dediim gibi bu gaz versiyonu olsaydı dünyada emperyalist dil olarak İngilizce değil Türkçe konuşulurdu. Bi düşünsene lan, herkes Türkçe öğrenmek için kurslara falan gidio, inanabilio musun? :D Bi de ben yokum yaklaşık 1 gün, düşünsene tria'sız 3 gün demişin, yalnız ben 1 mi yopksa 3 gün mü yoksun onu annamadım :D tez gel la! Oha :D "Tez" nedir abi "tez fethedile" dermiş gibi ahahahaha :D sen kop gel olum, yarılmalar doymayalım! :F beklerim yolunu; senede 1 güüüüüün ıyyy sen gel yeter unut bu espriyi de :F arayı fazla açma la! :))