5 Nisan 2007 Perşembe

Zihni Sorunlar!

Bu ülke çok garip bi yer! İnsanları düşünceleri yüzünden birbiriyle kavga etmekten alıkoyulabilse, bazı kişiler o makam senin bu makam benim deyip binlerce ytl kazanma derdine düşmesindense herkes kendi bildiği işi yapsa, kendi iç kavgalarımızı dindirip ekonomimizi ve dünya denen coğrafyadaki yerimizde daha refah içinde yaşayabilsek, kısacası o saçını kes, şu sakalını kes, şu kitabı okuma, bu partiyi tutma, vs. gibi boş cümleler kurulmasa, faşist düşünceleri toprağın altına gömebilsek, bir solcunun bir faşistten daha çok ülkesine ve toplumuna bağlı olabileceği gerçeğini kabullenebilsek, birlik ve dayanışma varken "zihni sorunlar" yaşamasa bazı insanlar(!) bugün toplum olarak çok daha ileride ve "mutlu" olurduk!

Asıl anlaşılması gereken iş şudur! Batı toplumları neden gelişiyor biliyor musunuz? Çünkü onlar bizdeki "hata"ya düşmüyor! Bizdeki anlayış(!) nedir? : "Her şey devletin bekası içindir!".. HAYIR DEĞİLDİR!!! Olması gereken devletin millet, toplum için yaptıklarıdır! Elbette devletin bekası önemlidir ancak "devlet"in neden kurulduğu da unutulmamalıdır! Devletin ilk kuruluş amacı (polis devleti - yunanistan) toplumun güvenliğini sağlamak ve devlet (polis) üyelerinin çıkarını gözetmekti.. Bugünse maalesef toplumumuzda çoğu vatandaşımız "devletimiz varolsun da ...." anlayışı hakimdir.. Oysa "devletimiz varolsun ama bizim de çıkarımız gözetilsin, bıktık artan vergi zamlarından, hayata yapılan devasa zamlardan, şu-bu ülkenin dışlamasından - ya da müttefik görünüp kullanılmaktan, vs." denilmeliydi.. Ama bireyin önemi, daha doğrusu milletin devlet için değil, devletin millet için varolduğu kavranılmalıydı!!

Geçen Zonguldak'ta solcu bir grup "Filistin'e yapılan zulmün durdurulması" için imza kampanyası başlatmış ve stand açmış.. Bir grup fikri yeteneği olmayan, buna sahip olmadığı için de kaba kuvvete başvuran taşkafalı, "PKK'lılar var, koşun millet!", "Elin cepte seyretme!" gibi sloganlar atarak gruba faşist saldırıda bulunmuş.. İşte memleketimin hali!!! Ezilen bir halkın acısına ortak olan sol gruba saldıran, neden saldırdığını bile umursamadan belki de bunu da yapan o "boş" insan grubunu, tv.sinde "ülkücülerden meydan dayağı" başlığıyla veren medyanın varlığı, bu insanlar.. Yazık, çok yazık! Neyin ne olduğunu bilmeden, dogma düşünceler besleyen düşünmekten aciz insanların varlığı bu ülkeye yakışmıyor! Bir düşünün, haksız mıyım?!

2 yorum:

cansu dedi ki...

hakaten dedigin gibi bizim toplumumuzda devlet iyi olsun da gerisi önemli dgil deniyor.. haklisin bir yerde sonuçta devlet de vatandaşi için var ama bu ikili birbirine sürekli muhtaç.. biri digerinden üstün diye ayirirsak mesela vatandaş devletten daha degerli daha önemli diye.. bir savaş aninda herkes ben der kaçar.. sonuçta önemli olan birey olur odurumda.. ama sadece devlet dersen vatandaşin hiçbir öemi olmazsa.. bu sefer ezilen taraf vatandaş olur.. insana deger denilen şey yok olur.. bakınız sskda insanlarin çektigi en basitinden.. ama dedigim gibi bu ikili birbirine müthiş bir sevgiyle baglı olurlarsa.. hangisi digerinden üstün diye düşünmeden sadece sevgiyle baglı olurlarsa.. vatandaş vatanini devletinini her şeyden çok sever korumaya çalişirsa.. devlet de vatandaşina en çok degeri gösteren devlet olr onun tüm ihtiyaçlarini karşilarsa bu sefer huzur olur.. mutluluk olur.. bilmiyorum yaniliyor olabilirim ama bence vatan millet sakarya :P başarilar 1.80i geçersin umarim.. bu arada :) ben cansu.. eraydan geldim..
dikkat et kendien
baş baş
cns

soldansay dedi ki...

cansu: söylediklerin doru.. Biri diğerinden üstün olmayacak; ancak şu an Türkiye'de her anlamda devlet daha üstün görülmekte.. Eer bu durum deişmeyecek ve bi taraf üstün olacaksa; bireyin devlet üzerindeki haklarının belirginleşmesi ve kaybolmayan bi yara izi gibi evrenin sonuna kadar böyle kalmasını isterim.. Eer benim dediim olsaydı ve bireye daha fazla önem verilseydi örnek verdiin o SSK rezaletleri de olmazdı.. Ama Aziz üstad (Aziz Nesin) geliyor bu gibi durumlarda aklıma: "Türk Halkı'nın yüzde altmışı salak" deyişi! Neden? Çünkü toplumun büyük bir kısmı bahsettiimiz bu sağlık-ekonomi-insani hayat şartları konusundaki yetersizliklere sesini çıkarmaz ya da içinden konuşur! İlla devrim yapabilirler demiorum; herkes yapamayabilir, anlarım.. (Biz sadece kurtuluş savaşı'yla tek bir devrim yapabildik). Peki ne yapabilirler? Sandıkta onlara bunları yaşatanları alaşağı ederler; ama etmezler! Neden? Türk Halkı'nın yüzde altmışı salak!

1.8'e ilişkin iyi dileğin için de teşekkür ederim, çaw! :p