1 Nisan 2007 Pazar

Nisan 1!!

1 Nisan'ın ortaya çıkışı konusunda çeşitli varsayımlar mevcut. İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlilerin ise Huli Festivali'nde görülen şakaların 1564'te Fransa'da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor.
Fransa'da 1564 yılında takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a alındı. Bu arada, 1 Nisanı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi. 1 Nisanı yılbaşı kabul edenlere ise ''Nisan Balığı'' adı verildi.
Fransa'dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek, 18. yüzyılda İngiltere ve İskoçya'ya da yayıldı, oradan da Amerika'ya taşındı. Amerikalılar bu günü 28 Aralık'ta kutluyor.

Biraz bilgi egzersizi yaptıktan sonra benim bugüne yorumum ne di mi??! Şinciq o konuda yardırayım biraz: 1 Nisan'ın varlığı önemli; şakaların vasfı (yaratıcı mı, kırıcı mı?), bu şakaları yapanların karşısındakine ne denli duyarlı olduğunun bi' göstergesi bir bakıma.. El şakası, ayak şakası, eşşek şakası gibi şaka türlerinin yanında karşısındakine düştüğü salak durumu unutturacak kadar, onu da gülmekten yaracak kadar sağlam ve etik şakaların varlığı önemli di mi yahu! :)

1 Nisan'da acı olan tek şey, haber programlarının bir gün önceden bangır bangır "Yarın 1 Nisan millet! Aman haa!! Take Care yahu!!" diye çığırtkanlık yapmasıdır.. Ulan madem gülüp eğlenicez bırak da bunu yaşayalım di mi dingil! :) İşte bu yüzden maalesef her sene dileriz ki şaka yapılacaklar listemizdeki insanlar bir gün önceki haber programında trafiğe takılmış olsun! :D Sabahın erken saatinde okunan gazeteyi, dün gece yayınlanan tv haberlerini atlatıp -etik- şaka yapabildiyseniz ne mutlu size!! :) :)

Hiç yorum yok: